Pożary w kuchni zdarzają się częściej niż myślimy. W rzeczywistości są głównym powodem pożarów domów. Najczęstszym scenariuszem jest wypadek przy gotowaniu. Na szczęście jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby temu zapobiec.
Nie wychodźmy z kuchni podczas gotowania
Zwłaszcza podczas gotowania na oleju lub używania piekarnika o dużej mocy, po prostu nie opuszczajmy z kuchni. Nawet siedzenie w kuchni i czytanie książki pozwoli szybciej usłyszeć podejrzane odgłosy czy poczuć spaleniznę i w porę wyłączyć urządzenie czy użyć pokrywki. Dobrze też jest mieć małą gaśnicę w pobliżu na najgorsze wypadki.
Wytrzyjmy tłuste plamy i utrzymujmy kuchenkę w czystości
Tłuszcz jest łatwopalny i przy gorącym palniku może się szybko zapalić. Zapobiegajmy też jego rozlewaniu. Nie przepełniajmy garnków i patelni olejem lub tłustym jedzeniem. Smażmy i gotujmy mniejsze porcje.
Trzymajmy łatwopalne materiały z dala od ognia
Miejsce ścierek do naczyń, rękawic kuchennych, fartuchów, opakowań żywności i ręczników papierowych, jak również firanek i zasłonek, jest z dala od kuchenki. Pamiętajmy, by nawet w ciasnym pomieszczeniu nie dopuścić, by coś łatwopalnego znajdowało się w pobliżu ognia.
Dbajmy o małe urządzenia elektryczne
Odłączajmy mikrofalówkę, czajnik czy toster z prądu, gdy ich nie używamy. Utrzymujmy te urządzenia w czystości i porządku. Tacka na okruchy na dnie tostera powinna być okresowo opróżniana. Tak samo czajnik powinien być sprawdzany, czy nie przecieka.
Nigdy nie używajmy metalu w kuchence mikrofalowej
Używajmy tylko naczyń, których można bezpiecznie używać w mikrofali. Nigdy nie eksperymentujmy z tym urządzeniem i nie pozwólmy dzieciom tego robić. Niestety, ale dochodziło już do tragicznych sytuacji z tego powodu – więcej o nich znajdziesz na www.uwaga.pl.
Zainstalujmy czujnik dymu w pobliżu kuchni
Nie powinien znajdować się bezpośrednio nad kuchenką, ponieważ będzie się ciągle włączał podczas normalnej czynności gotowania. Taki alarm w zależności od rodzaju, który wybierzemy, może dać znać nie tylko nam i sąsiadom o zagrożeniu pożarowym, ale i zaalarmować straż pożarną.
Po zastosowaniu powyższych wskazówek będziemy mieć pewność, że zapobiegliśmy przyczynom większości pożarów, jakie mogą zdarzyć się w domowej kuchni. W rezultacie możemy spokojnie skoncentrować się na gotowaniu i jedzeniu!