Dachówki ceramiczne są jednym z popularniejszych typów okrycia powierzchni dachowej w naszym kraju. Jednak jak sprawują się jako nawierzchnia dla paneli fotowoltaicznych? Dzisiaj wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega proces montażu fotowoltaiki na dachówkach ceramicznych, a także czy jest skomplikowany.
Czy rodzaj pokrycia dachu ma znaczenie dla montażu fotowoltaiki?
Wybierając rodzaj okrywy dachowej zazwyczaj patrzymy na jej wygląd i parametry, a dopiero później zastanawiamy się nad innymi kwestiami, takimi jak możliwość montażu fotowoltaiki na jej powierzchni. Jedną z popularniejszych w Polsce opcji są dachówki ceramiczne, obok blachy i materiałów bitumicznych.
O ile kwestia estetyki dachówek nie pozostawia wielu wątpliwości i taka forma okrycia dachu rzeczywiście zapewnia dobry efekt końcowy, to pewne wątpliwości budzi montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce ceramicznej i stopień jego trudności. W końcu niewiele osób ma ochotę rezygnować z estetycznego w swojej opinii rozwiązania na rzecz takiego, które prezentuje się gorzej – by móc łatwo zamontować coś na powierzchni dachu. Dodatkowo wiele osób po prostu kupuje gotowe domy, z ułożoną już dachówką ceramiczną, a co za tym idzie – nawet gdyby chciały wybrać rodzaj pokrycia, który nie będzie problematyczny dla kwestii montażu fotowoltaiki – to po prostu nie mają takiego wyboru.
Na szczęście, choć rzeczywiście montaż fotowoltaiki na dachówkach jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku pozostałych rodzajów okryć, zdecydowanie nie jest niemożliwy. Poniżej objaśniamy szczegółowo, jakie czynności musi podjąć monter, aby umieścić panele na dachówkach ceramicznych.
Sposób montażu paneli fotowoltaicznych na dachówkach ceramicznych
Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachówce ceramicznej składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich montujemy konstrukcję, na której umieszczone zostaną panele, a w drugim – układamy samą fotowoltaikę i całe niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania okablowanie.
Aby móc prawidłowo przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce ceramicznej, niezbędne jest zastosowanie profili aluminiowych wraz z łącznikami, klemy środkowej oraz końcowej, a także uchwytu montażowego. W pierwszej kolejności należy zamocować uchwyty dachówkowe. To bardzo ważne, aby umieścić je na krokwi (czynność tę można wykonać przesuwając stojące na drodze dachówki w stronę górnego rzędu), która zapewni odpowiednie podtrzymanie. W niektórych przypadkach w tym celu trzeba zdemontować niektóre dachówki, jednak jest to kwestia, którą ocenia się indywidualnie i o ile to możliwe, unika się tego typu działań.
Ilość uchwytów jest uzależniona od tego, jakimi wymiarami charakteryzują się panele. Jeden panel oznacza konieczność montażu czterech uchwytów, dwa – to sześć uchwytów, a trzy – osiem. Każdy uchwyt powinien zostać przykręcony do krokwi z użyciem co najmniej czterech wkrętów 6×40 mm. Jeśli dachówki zostały zdjęte, po montażu uchwytów należy nałożyć je z powrotem, uprzednio odpowiednio przypiłowując.
Nieodpowiedni rozstaw krokwi – co dalej?
Zdarzają się sytuacje, kiedy tak prosty jak opisany powyżej montaż uchwytów jest niemożliwy z uwagi na różnicę w rozstawie krokwi i miejsc montażu uchwytów. W takiej sytuacji niezbędne jest stworzenie wzmocnienia, dzięki któremu możliwy będzie montaż uchwytów. Wykonuje się je z użyciem łaty o minimalnym przekroju 60x40mm, umieszczonej na dwóch kątownikach mocujących. Te z kolei muszą być przytwierdzone do dwóch sąsiadujących ze sobą krokwi, a górna krawędź wzmocnienia musi znajdować się na tej samej wysokości co górna krawędź krokwi.
Większość pierwszego etapu montażu już za nami. Teraz pozostaje umieścić na uchwytach profile szynowe i można układać panele.
Montaż paneli na uchwytach krok po kroku
Fotowoltaika na dachówce ceramicznej może być zamontowana w pionie lub w poziomie, w zależności od preferencji i możliwości. Warto jednak pamiętać, że jeśli panele mają być zamocowane pionowo, konieczne jest zastosowanie innego rodzaju uchwytów (hakowych, z prostopadłymi elementami montażowymi).
Panele montuje się bezpośrednio na szynie (w przypadku standardowych modeli) lub na specjalnej klemie z podkładką, której zadaniem jest zapobiegnięcie uszkodzeniom. W zależności od rozmiaru instalacji okablowanie montuje się pomiędzy poszczególnymi panelami (w przypadku dużej fotowoltaiki) lub po zakończeniu prac, jeśli paneli jest niewiele. Wszystkie elementy, które mają styczność z fotowoltaiką powinny być wykonane z aluminium. Dzięki temu można uniknąć wystąpienia korozji.