Oto 4 urządzenia, które zużywają najwięcej energii w domu:
1. Lodówka
Lodówka pozwala na przechowywanie żywności w domu przez jakiś czas bez konieczności codziennego chodzenia na zakupy do supermarketu. Służy również do utrzymywania w chłodzie napojów, które tak apetycznie wyglądają latem, dlatego musi być włączona przez całą dobę.
W całkowitym zużyciu sprzętu AGD stanowi on około 18%, nie dlatego, że zużywa zbyt wiele energii – nieco ponad 1000 kWh – ale właśnie dlatego, że nie można jej wyłączyć.
W tym sensie lodówka jest urządzeniem, na które bez wątpienia warto wydać nieco więcej, aby miała wysoką wydajność energetyczną. Ważne jest, aby miała regulowaną moc, ale jeszcze ważniejsze jest, aby miała niskie zużycie, co zwykle jest nieco droższe.
2. Pralka
Pralka zużywa więcej energii niż lodówka, ale na szczęście nie spędzamy 24 godzin dziennie na robieniu prania.
Jej wysokie zużycie, wynoszące w większości przypadków od 1200 do 1500 kWh, sprawia, że pralka jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu. Na szczęście, w przeciwieństwie do lodówki, nie musi być włączona 24 godziny na dobę.
W sumie średnie zużycie pralki stanowi około 12% wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego. Procent, który zawsze może być niższy: należy prać na zimno, czekać do całkowitego zapełnienia bębna lub wybrać program, który dostosowuje się do konkretnych potrzeb. W innym wpisie poznasz więcej sztuczek, jak zaoszczędzić prąd: https://zainspiruj.pl/jak-zmniejszyc-koszta-pradu-i-gazu/
3. Telewizor
Ale jeśli jest jedno urządzenie, które stanowi epicentrum każdego współczesnego domu, to jest nim telewizor. W wartościach bezwzględnych telewizor jest jednym z urządzeń, które zużywają najmniej energii: tylko 100 kWh. Jednak jego długotrwałe użytkowanie – około 21 godzin tygodniowo – oznacza, że w tym okresie zużywa tyle samo energii co płyta ceramiczna.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest myślenie, że telewizor nie zużywa energii, gdy jest w trybie czuwania, dlatego dobrą opcją na zmniejszenie wydatków – rzędu 12% wszystkich urządzeń elektrycznych – jest jego całkowite wyłączenie.
4. Piekarnik
Pomimo mikrofalówek, dziś piekarnik nadal jest niezbędnym elementem w kuchni. Tak bardzo, że stanowi on około 9% całkowitej konsumpcji. Przy średnim zużyciu między 800 a 900 kWh, jego użycie jest coraz bardziej ograniczone, częściowo właśnie dlatego, że mikrofalówka może podgrzewać produkty szybciej, choć zwykle z niższą jakością.
Jedną z najpopularniejszych sztuczek stosowanych w celu oszczędzania energii przy użyciu piekarnika jest wykorzystanie ciepła, które gromadzi on przez ostatnie kilka minut gotowania potrawy, wyłączając urządzenie całkowicie, nawet jeśli do końca zostało jeszcze pięć minut.