W normalnym gospodarstwie domowym energia elektryczna jest „odpowiedzialna” za największą część zużycia energii. Jednocześnie na nasze rachunki może wpływać sposób korzystania z domowych sprzętów oraz to, jak zarządzamy domowym zużyciem energii elektrycznej. Oto kilka podstawowych wskazówek, które mogą Ci się przydać, by zaoszczędzić.
Światło w pokoju
Nie zostawiaj włączonych sprzętów w pokojach, w których nie mieszkasz! Sprawdzona rada z czasów naszych babć, ale wciąż bardzo skuteczna. Do oświetlenia używaj głównie wysokiej jakości źródeł LED o żywotności kilku tysięcy godzin, ale pamiętaj, że istotne jest także pochodzenie żarówek. Niektóre tanie, azjatyckie produkty mogą zakończyć pracę nawet po roku użytkowania. Ciepły biały kolor, czyli taki, mieszczące się w przedziale 2700 K lub mniej, jest zalecany do miejsc odpoczynku.
Nowe sprzęty
Zaplanuj zakup urządzeń, zanim wymienisz je na stare. Co ważne wybierz rozmiar i pojemność, których naprawdę używasz. Na przykład w lodówkach wybór nadmiaru objętości oznacza zauważalny wzrost dziennego zużycia. Nie ma sensu chłodzić powietrza, dlatego wybierz taką lodówkę, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Zasada „zastaw się a postaw się” w przypadku pieniędzy nie obowiązuje. Dlatego przy zakupie nowych sprzętów planuj go perfekcyjnie.
Niższe zużycie
Kupowanie urządzenia o niższym zużyciu roboczym (ustalanym zgodnie z etykietą energetyczną) się opłaca, nawet jeśli jest nieco droższe. Koszty zostaną zwrócone przy normalnym użytkowaniu i tak naprawdę rezultat tego wyboru zobaczysz już po kilkunastu dniach od zakupu. Dzięki temu, że Twoje sprzęty będą miały niższe zużycie energii elektrycznej, rachunki za prąd zaczną wyglądać dużo lepiej, a to sprawi, że i cena produktu, nawet zależna od kursu chf do euro, jeśli kupujesz na raty, będzie niższa niż rzeczywiście wydana.
Konserwacja i użytkowanie
Prawidłowe działanie i czyszczenie urządzeń (np. z kamienia w czajnikach, pralkach itp.) umożliwia ich działanie przy optymalnym (najniższym) zużyciu energii elektrycznej. To niezwykle ważne, by dbać o zakupione sprzęty i w ten sposób nie obniżać ich jakości. Tylko działając zgodnie z przewidywaniami producenta, mogą być gwarantem oszczędzania energii i co za tym idzie także pieniędzy.