Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 jest jedną z przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej w ostatnich miesiącach. Wydaje się, że wszyscy o nich mówią, ale czy wiesz, czym są prawa do emisji CO2?
W ostatnim roku gwałtownie wzrosły zmiany cen praw do emisji CO2. W 2018 roku cena uprawnień do emisji wynosiła 4 euro/tonę. W sierpniu tego roku było to blisko 60 euro za tonę CO2.
Jak działa rynek uprawnień do emisji CO2?
Uprawnienia do emisji CO2 istnieją od 2005 roku. Unia Europejska stworzyła ten mechanizm, aby zachęcić do redukcji emisji zanieczyszczeń z sektora przemysłowego i energetycznego.
Czym więc są uprawnienia do emisji CO2? Są one papierem lub pozwoleniem, którym duże firmy i producenci energii płacą za emisję zanieczyszczeń.
Uprawnienia do emisji CO2 funkcjonują na europejskim rynku, na którym każdemu krajowi przydzielana jest ograniczona ilość uprawnień. Każdy z członków dystrybuuje następnie te „papiery” do dużych firm poprzez bezpośredni darmowy przydział lub poprzez publiczne aukcje.
Bezpłatny przydział staje się coraz mniej ważny, na rzecz aukcji publicznych, które stanowią około 60% uprawnień. Bezpośredni przydział został zarezerwowany dla tych sektorów, które „najbardziej cierpią” z powodu wymagań rynku emisji. Tak jest w przypadku specjalnego traktowania sektora lotniczego lub dużych instalacji przemysłowych w celu uniknięcia ucieczki z kraju firm. Innymi słowy, firmy przenoszą swoją produkcję do innych krajów o mniej restrykcyjnych limitach emisji.
Z drugiej strony, ilość uprawnień do emisji, które UE emituje każdego roku jest niższa. W ten sposób chce się zachęcić przedsiębiorstwa do mniejszego zanieczyszczania środowiska.
Dlaczego uprawnienia do emisji zdrożały?
Teraz, gdy już wiesz, czym są uprawnienia i jak działa rynek, możesz sobie wyobrazić, dlaczego cena uprawnień do emisji CO2 wzrosła. Co więcej, przewiduje się, że w najbliższych latach cena ta będzie nadal rosła i zanieczyszczanie środowiska będzie coraz droższe.
Przedsiębiorstwa objęte uprawnieniami do emisji CO2 muszą odstąpić tyle uprawnień, aby pokryć swoje emisje w danym roku. Jeśli tego nie zrobią, grożą im wysokie kary. W związku z tym są one zobowiązane do przejścia na ekologię w celu zmniejszenia emisji lub skorzystania z aukcji publicznych.
Aukcje publiczne są najbardziej rozpowszechnionym mechanizmem kupna i sprzedaży uprawnień do emisji. Cena jest ustalana przez podaż i popyt. Na przestrzeni lat podaż uprawnień spadła, podczas gdy popyt wzrósł. To jest powód, dla którego cena uprawnień do emisji rośnie. Przekłada się to na wysokie ceny prądu w gospodarstwach domowych. Zobacz, jak możesz zaoszczędzić prąd w tych trudnych czasach: https://www.walutomania.pl/jak-oszczedzac-prad-to-warto-wiedziec-w-obecnych-czasach/