Woda pitna jest zarówno cenna, jak i droga. Aby zmniejszyć rachunki i zyskać niezależność, dlaczego nie zbierać wody deszczowej spływającej z dachu? Duże podziemne cysterny pozwalają na gromadzenie komfortowych zapasów przez cały rok.
Dlaczego warto zainstalować kolektor wodny?
Czteroosobowe gospodarstwo domowe, które zbiera deszczówkę, może zaoszczędzić ponad 40% zużycia wody miejskiej, bez konieczności ograniczania jej codziennego zużycia (średnio 150 do 200 litrów). Pozycje, których dotyczą te oszczędności to: toalety (20%), pranie (20%), zmywanie naczyń (10%), mycie samochodu (6%) i podlewanie ogrodu (6%).
Jak zbierać wodę deszczową.
Woda deszczowa, która spada na dach, jest kierowana do rynien spustowych, które są podłączone do zbiornika. Mała kratka umieszczona na rurze spustowej dokonuje pierwszej filtracji, zatrzymując zanieczyszczenia z dachu (liście). Na początku zbiornika woda przechodzi przez filtr-osadnik, który oddziela zanieczyszczenia w zawiesinie. Są one następnie odprowadzane do sieci kanalizacji deszczowej poprzez przelew z syfonem.
Jak wykorzystać wodę deszczową.
Dom jest zaopatrywany w wodę przez nadciśnieniowy agregat pompowy zainstalowany w piwnicy, który transportuje wodę deszczową do różnych punktów czerpalnych. Gdy zbiornik jest pusty, system automatycznie przełącza się na miejską sieć wodociągową. Urządzenie zwrotne zapobiega przypadkowemu zmieszaniu z siecią wody pitnej. Licznik wskazuje zużyte ilości. Aby wyprać ubrania, należy dodać do grupy specjalną filtrację (węgiel aktywny lub obróbka UV). Jeśli chcesz skorzystać z ulgi podatkowej, Twój system musi bezwzględnie zawierać wszystkie te elementy.
Jakie są ograniczenia?
1. Woda ta nie nadaje się do picia, nie można jej używać do gotowania ani do brania prysznica.
2. Woda zebrana na dachu musi przejść skuteczny proces filtracji, aby pozbyć się różnych zanieczyszczeń przenoszonych w powietrzu i na dachu.
3. Musi krążyć w sieci rozdzielczej oddzielonej i odizolowanej od istniejącego obiegu wody pitnej. Wszystkie punkty poboru wykorzystujące wodę deszczową muszą być oznaczone słowami „woda niezdatna do picia” i wyraźnym piktogramem, tak aby nie było możliwości pomyłki.
4. Przed zainstalowaniem urządzeń należy poinformować urząd miasta poprzez wcześniejsze zgłoszenie.
5. Co roku należy czyścić filtry, opróżniać i dezynfekować zbiornik oraz aktualizować kartę zdrowia (konserwacji) instalacji.
6. Warto wcześniej zapoznać się z kwestiami technicznymi i przepisami, których należy przestrzegać, aby instalacja przyniosła pełną satysfakcję.
Jaki sprzęt wybrać?
Wybór urządzenia zależy od ilości wody, którą można odzyskać i sposobu jej wykorzystania. Do konserwacji samochodu, mycia roweru czy podlewania ogrodu wystarczy zbiornik umieszczony na zewnątrz. Wyposażony w filtr usuwający owady i martwe liście, jest bezpośrednio podłączony do jednej z rynien na dachu. Pojemność waha się od 100 do 500 litrów.
Jeśli chcesz używać go do celów domowych, wielkość systemu zbierania zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i wielkości ogrodu. Zbiorniki dostępne są w różnych pojemnościach od 3700 do 9200 litrów. Średnio szacuje się, że zbiornik o pojemności 4500 litrów wystarcza dla 4-osobowego gospodarstwa domowego zużywającego 75 litrów wody na osobę dziennie.